Jak urządzić funkcjonalnie małą kuchnię?
Coraz więcej dostępnych na rynku i sprzedawanych mieszkań dysponuje stosunkowo niewielkim metrażem. Dotyczy także wielkości pomieszczeń przeznaczonych na kuchnię. Osoby zajmujące się codziennie aranżacją wnętrz, wiedzą, że urządzenie niewielkiej kuchni, tak, aby jak najlepiej zagospodarować małą przestrzeń, a zarazem zapewnić pełną funkcjonalność to prawdziwe wyzwanie. Jak jemu sprostać?
Kuchnia dostosowana do potrzeb
Przed przystąpieniem do urządzenia małej kuchni, zastanów się, czego właściwie potrzebujesz. Pomyśl jakie meble i sprzęty kuchenne będą dla Ciebie niezbędne, a z czego możesz zrezygnować bez żalu. Rozważ przez chwilę, jaka kolorystyka i wzornictwo najlepiej odpowiada Twojemu gustowi. Ważne jest też, kto będzie korzystać z kuchni: singiel czy młode małżeństwo z jednym dzieckiem? Osoby, które spędzają w niej długie godziny, gotując wymyślne potrawy, czy raczej zapracowany pracownik korporacji, który okazyjnie przygotowuje proste posiłki, a zwykle jada na mieście.
Niezależnie od tego kim jesteś i jakie masz potrzeby mamy dobrą wiadomość: małą kuchnię można urządzić przytulnie i funkcjonalnie. Oto kilka prostych zasad, które warto zastosować.
- Postaw na niską zabudowę. Wystarczą niskie szafki i szuflady, możesz zrezygnować z górnej zabudowy. Zamiast tego na górze możesz ustawić półki, na których postawisz ulubione naczynia, tak, aby były łatwo dostępne.
- Zadbaj o rośliny i jasne oświetlenie, dzięki któremu Twoja mała kuchnia będzie bardziej przytulna i milej się będzie w niej spędzać czas.
- Dobra organizacja to podstawa. Miej tylko te naczynia, których naprawdę potrzebujesz i ustaw je w zorganizowany sposób. Odpowiednio organizując przestrzeń i przedmioty, możesz zaoszczędzić dużo miejsca.
- Rozkładany stół. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest przymocowany do ściany składany stół, który możesz rozłożyć podczas spożywania posiłków i złożyć w trakcie ich przygotowania lub w innych sytuacjach, w których potrzebujesz wolnej przestrzeni.
- Pomyśl o wyspie na kółkach. Wyspowy stolik na kółkach, który możesz łatwo przesuwać na środek kuchni i schować w róg, gdy go nie potrzebujesz.
- Jasne kolory sprawią, że kuchnia optycznie się powiększy. Postaw na biel i pastele, dzięki czemu poczujesz, że kuchnia jest większa niż w rzeczywistości.
- Wieszaki na naczynia. Wykorzystaj ściany do umieszczenia na nich wieszaków, na których powiesisz swoje kubki z uchem. Zaoszczędzisz miejsce, a kolorowe kubki dodadzą Twojej kuchni przytulności i indywidualnego charakteru.
- Zabuduj lodówkę w ten sam sposób, co szafki, dzięki czemu przestrzeń będzie prezentowała się dużo bardziej atrakcyjnie.
I ostatnia, najważniejsza zasada: skorzystaj z pomocy ekspertów. Projektowanie małej kuchni nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto zlecić indywidualny projekt wnętrza, skrojony pod Twoje potrzeby, najlepiej w tej samej firmie, która zaprojektuje indywidualnie dopasowane meble. Zachęcamy do kontaktu i rozmowy o tym, jak sprawić, by Twoja mała kuchnia była skrojona pod Twoje potrzeby i służyła Ci przez lata!