Za i przeciw wyspom kuchennym
Kuchenna wyspa to rozwiązanie, które kojarzy nam się z aranżacjami widzianymi w filmach. Jest modne, nowoczesne i wydaje się bardzo funkcjonalne. W wielu przypadkach takie właśnie jest, jednak wyspa w kuchni stawia bardzo duże wyzwania przed wykonawcami, dlatego zanim się na nią zdecydujesz, przemyśl dobrze ten pomysł.
Kontrowersje wokół kuchni z wyspą
Wyspa w kuchni prezentuje się świetnie. Wygląda bardzo efektownie i nowocześnie. To rozwiązanie ma duże grono zagorzałych zwolenników, ale równie liczne grono przeciwników. Z czego się to bierze? Dlaczego niektórzy użytkownicy twierdzą, że kuchenna wyspa jest niewygodna? A co sprawia, że korzystanie z niej jest łatwe, przyjemne i funkcjonalne? Jak sprawić, by kuchnia z wyspą w twoim domu należała to tych zachwalanych? Poznaj za i przeciw zanim zaprojektujesz swoją kuchnię.
Kiedy warto zaprojektować wyspę w kuchni?
Kuchenna wyspa jest rozwiązaniem idealnym jeśli twoja kuchnia jest otwarta na salon albo pokój jadalny. Zaprojektowanie mebli kuchennych w formie wyspy pozwala wtedy optycznie oddzielić te dwa pomieszczenia, ale zarazem stwarza możliwość połączenia ich przestrzeni.
Istnieje kilka rodzajów wysp kuchennych. Może to być po prostu dodatkowy blat kuchenny, albo nieco wyższy barek. Można sobie wtedy pozwolić na zabudowanie przestrzeni ponad blatem, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe miejsce na przykład do przechowywania szkła. Często taka forma to raczej półwysep, niż prawdziwa wyspa – z jednej strony barek dotyka bowiem ściany.
Pełną wyspę można obejść z każdej strony. Jeśli mamy dość dużo przestrzeni, można sobie pozwolić na zamontowanie na wyspie urządzeń kuchennych – zlewu albo kuchenki. Przeznaczenie tej przestrzeni do przygotowywania posiłków, gotowania, czy zmywania sprawia, że zyskujemy dodatkową powierzchnię roboczą, co jest wygodne i bardzo funkcjonalne. Trzeba tylko pamiętać o tym, by utrzymywać na takiej wyspie nienaganny porządek, aby prezentowała się naprawdę efektownie.
Najczęściej wymieniane wady wysp w kuchni
Problem pojawia się, jeśli chcesz mieć wyspę w kuchni, ale dysponujesz małym pomieszczeniem. W takiej sytuacji niestety lepiej z tego pomysłu zrezygnować, bo niepotrzebnie zagracisz pomieszczenie, utrudnisz sobie dostęp do wielu funkcji, a i efekt wizualny będzie kiepski. Wyspa potrzebuje przestrzeni, by się dobrze prezentować. Trzeba też uważać, jeśli pomieszczenie jest duże, ale ma formę kwadratu. Wyspa na środku takiego pomieszczenia sprawi, że optycznie będzie się ono wydawało podzielone na dwa długie – i przez to ciasne – prostokąty. Przy projektowaniu wnętrza takich pomieszczeń potrzeba sporo doświadczenia, by efekt wizualny był korzystny.
Innym problemem związanym z kuchennymi wyspami, zwłaszcza tymi, na których umieszczone są urządzenia kuchenne, to wykonawstwo. Doprowadzenie prądu, gazu, wody, czy odprowadzenie nieczystości, wymaga naprawdę precyzyjnej pracy osób wykonujących taką kuchnię. Nawet najlepszy projekt kuchni z wyspą nie zda egzaminu, jeśli poprowadzone pod podłogą media spowodują wypaczenie podłogi, albo będą niedokładnie zamocowane w blacie. Tradycyjnie wszystkie rury i przewody przylegają do ścian pomieszczenia, na których są oparte. Są też zasłonięte przez szafki. W przypadku kuchennej wyspy takiej możliwości nie ma i trzeba naprawdę dużego doświadczenia wykonawcy, by nie popełnił błędów, które będą nas potem złościć przez lata. Decydując się na wyspę w kuchni zadbaj o dobry projekt mebli kuchennych, a także o zatrudnienie wykonawców, co do których jesteś pewien, że zrobią to dobrze.